زباله‌های درمانگر را بشناسید/ چرا خون بندناف نوزاد را ذخیره می‌کنیم؟

۱۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۹ کد : ۶۸۳۶۰ پژوهشی
تعداد بازدید:۸۴
مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی خون بندناف دارای پتانسیل بسیار بالای درمانی بوده و نامیرا هستند، گفت: در صورت ذخیره‌سازی خون بندناف همواره منبعی غنی از سلول‌های بنیادی در اختیار داریم که می‌توانند در درمان بیماری‌ها موثر واقع شوند. 
زباله‌های درمانگر را بشناسید/ چرا خون بندناف نوزاد را ذخیره می‌کنیم؟

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، ملیحه بهنامیان در توضیح فرآیند بانک خون بندناف، اظهار کرد: با وجود اینکه مدت کوتاهی از آغاز تحقیقات در مورد سلول‌های بنیادی می‌گذرد، این علم مرزهای بسیاری را درنوردیده و جهان زیست‌شناسی و پزشکی را دچار تحول کرده است. این سلول‌ها دارای پتانسیل بسیار بالای درمانی هستند.
مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه در زمان زایمان کمتر از 5 دقیقه فرصت وجود دارد تا خون بندناف را جمع‌آوری کرد، تصریح کرد: خون بندناف غنی از سلول‌های بنیادی خونساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود، اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می‌تواند برای درمان بیش از 80 نوع بیماری لاعلاج و صعب‌العلاج استفاده شود. 
بهنامیان با اشاره به ویژگی خاص این سلول‌ها، ادامه داد: سلول‌های بنیادی خون بندناف نسبت به سلول‌های بنیادی بزرگسالان مناسب‌تر است چراکه جوان‌تر بوده و کمتر در معرض بیماری‌ها یا عامل محیطی قرار گرفته‌اند. سلول‌های بنیادی در اکثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی‌شوند و برای هر فرد در طول زندگی او تنها یکبار و زمان تولد فرصت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف وجود دارد.
وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف را می‌توان بدون هیچ گونه خطری برای کودک یا مادر جمع‌آوری کرد، افزود: سلول‌های بنیادی قادر به ساخت انواع سول‌های دیگر هستند.
مدیربانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: خون بندناف در حال حاضر برای درمان بیماری‌های با منشاء خونی از قبیل انواع سرطان‌های خون، تالاسمی و بیماری‌های نقص سیستم ایمنی کاربرد دارد و تحقیقات در زمینه کاربرد آن‌ها در بیماری‌های با منشاء عصبی مانند فلج مغزی و اوتیسم، پارکینسون و سایر بیماری‌ها مانند دیابت نوع 1 و 2، آرتروز و کرونا در حال انجام است. 
بهنامیان با بیان اینکه در دسترس بودن، کاهش احتمال رد پیوند نسبت به سایر منابع سلول‌های بنیادی خونساز، کاهش خطر آلودگی و عدم نیاز به تطابق ژنتیکی کامل در پیوند از مهم‌ترین مزایای خون بندناف نسبت به سایر منابع سلولی است، اظهار کرد: همچنین علاوه بر فردی که خون بندناف وی ذخیره‌سازی شده، هر شخص دیگری که از لحاظ ژنتیکی تطابق لازم را با نمونه خون بندناف ذخیره شده داشته باشد، در صورتی که تعداد سلول‌ها متناسب با وزن بیمار باشد می‌توان در صورت تایید پزشک معالج از این سلول‌ها استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه شانس تطابق در خویشاوندان درجه یک نوزاد و به خصوص خواهر یا برادر او بیشترین مقدار بوده و به همین جهت به بانک‌های خون بندناف، بانک خون خویشاوندی نیز گفته می‌شود، ادامه داد: اگر مردم نقش حیاتی سلول‌های بنیادی خون بندناف را دریابند، آن‌ها را دور نمی‌ریزند چراکه این سلول‌ها در درمان بیماری‌ها قدرتی دارند که هنوز به طور کامل کشف نشده‌اند.
مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: گرچه در این سال‌ها ذخیره‌سازی و فریز سلول‌های بنیادی خون بند ناف رشد داشته است، اما با این حال، سالانه تعداد زیادی خون بندناف همراه با سایر ضایعات بیولوژیکی و پزشکی دور انداخته می‌شوند.
بهنامیان با بیان اینکه این اتفاق بیشتر به دلیل ناآگاهی از مزایا و کاربردها خون بندناف است، تصریح کرد: سلول‌های بنیادی خون بندناف در درون تانک‌های مخصوص در دمای 196- درجه نگهداری می‌شوند و لازم است مادران باردار از هفته 36 بارداری جهت عقد قرارداد به دفتر بانک خون بندناف در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی و یا به سایت www.rsct.ir  مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود 20 درصد رشد در تعداد قرارداد منعقده نسبت به سال گذشته داشته‌ایم، افزود: در حال حاضر باتوجه به حجم زیاد تقاضا به افرادی که امکان پرداخت مبالغ هزینه عقد قرارداد را ندارند، شرایط اقساط و تسهیلات بانکی تعلق گرفته و می‌توانند فرآیند ذخیره‌سازی را با شرایط اقساطی انجام دهند.

مدیر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: باتوجه به اینکه مشاوره ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف کاملا رایگان است، پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها در آستانه تولد نوزاد با مراجعه به دفتر بانک خون بندناف در استان و یا تماس با شماره‌های 32219187- 056 و یا 09155613072 راهنمایی‌های لازم را دریافت و در صورت تمایل نسبت به ذخیره‌سازی خون بندناف فرزندشان اقدام کنند.

text to speech icon

کلید واژه ها: بانک خون بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی پژوهشگاه رویان