سلامی اظهار کرد:

همایش ملی عناب فرصتی در ایجاد توسعه پایدار

۱۶ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۶ کد : ۴۴۷۶ پژوهشی
تعداد بازدید:۴۷۶
مدیرکل فرودگاه های استان خراسان جنوبی با اعلام حمایت از برگزاری همایش ملی عناب گفت: امیدواریم این اقدام موجب اشتغال زایی و بهره وری مناسب از عناب شود.
همایش ملی عناب فرصتی در ایجاد توسعه پایدار

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، محسن پویان دبیر همایش ملی عناب عصر روز گذشته، 15 دی ماه در دیدار با مدیرکل فرودگاه های استان در خصوص همایش ملی عناب، اهداف و رویکردهای آن گفت: خراسان جنوبی تولید کننده انحصاری عناب در ایران است.

وی ادامه داد: عناب به صورت تازه و خشک شده، به عنوان میوه و خشکبار همچنین به عنوان گیاه دارویی قابلیت مصرف دارد.

دبیر همایش ملی عناب ادامه داد: کشور چین به عنوان کشور پیشرو در تولید فراورده ­های میوه عناب بیش از 30 محصول از فراورده ­های عناب را وارد بازارهای داخلی وبین المللی نموده ­است، این درحالیست که منطقه خراسان جنوبی تا کنون بهره برداری اقتصادی قابل توجهی از این محصول استراتژیک منطقه نداشته ­است.

پویان تأکید کرد: میوه عناب خراسان جنوبی به صورت فله­ ای؛ بدون برند عمدتاً به کشورهای همسایه صادر می ­شود، که این امر نیز غالباً از مبادی غیر رسمی صورت می پذیرد.

وی یادآور شد: تولید فراورده ­های عناب که بهره ­وری اقتصادی قابل توجهی دارد و ارزش افزوده ­ای مطلوب ایجاد می ­کند، تا کنون در کشور ما مغفول و صرًفا در سطح محدود به فعالیت ­های تحقیقاتی پرداخته شده ­است و از بعد تجاری و بهره­ برداری اقتصادی آن بی بهره مانده­ ایم.

 

حسین راغ آرا، دبیر اجرایی همایش ملی عناب  نیز با تأکید بر اینکه برنامه ما در این راستا کوتاه مدت نبوده و همایش هم صرفا علمی نیست، عنوان کرد: در همایش ملی عناب قصد داریم محققان از سراسر کشور را گرد هم آوردیم تا با بحث و گفت و گو و پرداختن به راهکارهای عملی توسعه محصول عناب را بیش از پیش محقق سازیم.

وی اشاره ای به طراحی لوگوی همایش داشت و افزود: در کمیته اجرایی لوگویی برای معرفی ویژگی های عناب همچون مقدار زیاد ویتامین C، مزیتی که برای قلب و کاهش فشار خون دارد، شادابی، سلامتی، نشاط، خاصیت ضدسرطانی آن به دلیل وجود آنتی اکسیدان بالا، کاملا نمایش داده شده است.

هادی سلامی، مدیرکل فرودگاه های استان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه از ظرفیت های خراسان جنوبی استفاده نشده است، گفت: پرداختن به گیاهان دارویی به ویژه محصولات استراتژیک می تواند برای استان توسعه پایدار ایجاد کند.

وی همایش ملی عناب را فرصتی ویژه در معرفی پتانسیل های استان به خصوص عناب دانست و با اعلام حمایت از برگزاری این همایش یادآور شد: امیدواریم این اقدام موجب اشتغال زایی و بهره وری مناسب از عناب شود.

 

کلید واژه ها: همایش عنابتوسعه پایدارمدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی