درمان ورم کلیه با بَسفایج

۲۰ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۸ کد : ۳۳۱۸۷ پژوهشی
تعداد بازدید:۷۲
عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که بسفایج برای درمان سرفه و تنگی نفس مؤثر است، اظهار کرد: این گیاه برای بیماری لقوه کاربرد دارد، دم کرده آن برای سرماخوردگی نیز مؤثر بوده و برای ورم کلیه از آن استفاده می شود.
درمان ورم کلیه با بَسفایج

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، دکتر ساره حسینی با اشاره به این‌که بسفایج را با نام‌هایی چون بسپایک، دارچماز، دارحماز، تشتیوان، قمی، اشتران و پولیپود می‌شناسند، گفت: طبیعت این گیاه گرم و خشک است و ترشح صفرا را افزایش می دهد و مصرف دم کرده آن با عناب برای افتادن تکمه بواسیری مفید است.

وی با اشاره به این‌ که بسفایج برای درمان سرفه و تنگی نفس مؤثر است، بیان کرد: دم کرده 15 گرم آن با ترنجبین برای بواسیر، درد معده و صرع مفید است و برای افرادی که به مالیخولیا مبتلا هستند جوشانده ملایم 6 گرم بسفایج با 120 گرم مغز فلوس درصورتی که تا یک هفته مصرف شود، اثرات بسیار مفید خواهد داشت.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که، ضماد بسفایج برای رفع پیچیدگی عصب و شقاق بین انگشتان پا مفید است، ادامه داد: اگر 5 گرم بسفایج با 5 گرم هل قراب را جوشانده و ناشتا میل نماییم، رطوبت منجمده در معده را برطرف می کند.

دکتر ساره حسینی با بیان این‌که دم کرده این گیاه برای بیماری لقوه کاربرد دارد، ادامه داد: برای ورم کلیه از آن استفاده می شود و دم کرده آن برای سرماخوردگی نیز مؤثر می باشد.

وی یادآور شد: برای تهیه دمکرده، از 5 گرم گیاه خشک در 100 میلی لیتر آب جوش استفاده می شود.