منتخب مردم قاینات و زیرکوه در مجلس اظهار کرد:

تکیه بر توان علمی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی در پیشرفت کشور

۰۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۶ کد : ۱۸۳۷۱ پژوهشی
تعداد بازدید:۲۰۷
سلمان اسحاقی اظهار کرد: اگر به سمت تولید علم و فناوری در جهاددانشگاهی سراسر کشور پیش رویم، محکوم به شکست نخواهیم بود.
تکیه بر توان علمی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی در پیشرفت کشور

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، سلمان اسحاقی، منتخب مردم قاینات وزیرکوه در مجلس به همراه محمد عرفانی، رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در استان امروز، سوم خردادماه از مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان بازدید کردند.

در این بازدید در جهت شناسایی گیاهان دارویی این خطه ، فرآوری و افزایش کیفی محصولات زرشک ، زعفران و عناب توافقاتی در راستای جذب سرمایه گذار در استان صورت پذیرفت.
در کنار بحث وتبادل نظر در خصوص فرآوری محصولات سه گانه این سرزمین ، یکی از محصولات ارزشمندی که توصیه شد سرکه گل محمدی بود که می توان در خصوص آن قدم های ارزشمندی برداشت.

منتخب مردم قاینات و زیرکوه در مجلس با اشاره به اینکه اگر به سمت تولید علم و فناوری در جهادهای دانشگاهی پیش رویم  محکوم به شکست نخواهیم بود.

اسحاقی با بیان اینکه تحقیقات خوب و گسترده ای در حوزه گیاهان دارویی به ویژه سه محصول استراتژیک زرشک، زعفران و عناب در جهاددانشگاهی استان انجام گرفته است، عنوان کرد: توصیه می کنم به وزارت بهداشت و درمان که بخشی از اعتباراتی حوزه درمان را اختصاص به تحقیق، فرهنگ سازی، توسعه گیاهان دارویی و درمان بیماری ها با گیاهان دارویی دهد.

محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به توضیحی پیرامون مجتمع تحقیقات پرداخت و گفت: این مجتمع در مجموعه‌ای با مساحت 140 هزار متر مربع است که هدف از احداث آن تحقق برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، گردشگری، اشتغال‌زا و مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های بالقوه استان در حوزه گیاهان دارویی بوده است.

وی ادامه داد:آموزش روستائیان، بازاریابی، تکمیل فرآیند تولید و افزایش سهم کشاورز از بازار فروش، هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ایجاد یک مرکز نمونه گردشگری در حوزه گیاهان دارویی بومی از اهداف ایجاد مجتمع است.
به گفته پویان، از جمله مهم‌ترین بخش‌های این مجتمع می‌توان به آزمایشگاه صنایع غذایی، آزمایشگاه بیولوژی گیاهی و آزمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهی، باغ تحقیقاتی اکوتیپ‌های عناب، مزرعه تحقیقاتی زعفران، کلکسیون زرشک، کلکسیون گیاهان دارویی، گلخانه‌های تحقیقاتی، سوله‌های فرآوری گیاهان دارویی و محصولات وابسته، غرفه‌های نمایشگاهی، فضای تفریحی و گردشگری، مزرعه تحقیقات رساله‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاهی و مزرعه کشت گیاهان دارویی مزیت‌دار منطقه و واحد آموزش بهینه سازی تولید و فرآوری گیاهان دارویی اشاره کرد.

وی در ادامه اظهار کرد:  در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی تصمیم بر آن است تا پروسه اقتصادی گیاهان دارویی (خرید و فروش و بازاریابی)  استان ساماندهی شود.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی عنوان کرد: در صورت  تکمیل این پروژه که کمک استان را طلب می کند، تولید کننده و جمع آوری کننده گیاهان دارویی محلی مطمئن برای ارائه محصول خود خواهد داشت که پس از بوجاری، میکروب زدایی و بسته بندی در حاشیه سود آن سهیم خواهد بود.

پویان با اشاره به اینکه مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی پکیج کاملی است تا بتوانیم  پتانسیل های مجموعه را به سرمایه گذار و گردشگر معرفی کنیم، یادآور شد: از اهداف این مرکز آموزش و مشاوره تولید کنندگان برای بهبود فرآیند کاشت و تغییر آن با توجه به بازار موجود است.