برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در خراسان جنوبی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۷:۳۰ کد : ۶۸۷۶۸ فرهنگی
تعداد بازدید:۱۹۲
دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با حضور ۲۲ تیم در خراسان جنوبی در حال برگزاری است.
برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد خراسان جنوبی، حمید مرادی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خراسان جنوبی اظهار کرد: مناظره و گفت‌وگو روشی فراگیر برای طرح، نقد و بررسی مسائل و نظریه‌ها بوده و این موضوع قرن‌هاست به ویژه در جامعه علمی مورد نظر اندیشمندان است چرا که مناظره ابهامات بسیاری را رفع و در راستای روشن کردن چراغ آگاهی جامعه، روشی بسیار موثر است.
وی افزود: مهم‌ترین هدف مسابقات مناظره، پاسخ به مطالبه رهبر معظم انقلاب است که انتظار داشتند در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه فضای آزاد اندیشی رشد کند. مناظره بحثی از قبل آماده‌ شده نیست. دقت کافی، شنوایی فعال و سوال و جواب، خلاقیت و همکاری در این مسابقات در خور اهمیت و اعتناست. استدلال و مستندات نیز در مناظره مهم هستند. 
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب، رهبر معظم انقلاب با تاکید به جوانان می‌فرمایند: « ما در گام دوم انقلاب بایستی حرکت کشور را بر دوش جوانان قرار دهیم؛ همچنان که در گام اول در دوره انقلاب هم امام هدایت را می‌کرد، اما حرکت موتور پیشرفت را جوانان روشن می‌کردند، حرکت را آن‌ها به وجود می‌آوردند».
مرادی بیان کرد: یکی از رسالت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، برقراری ارتباط بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه دانشجویان است و به فرموده مقام رهبری «این نسل می‌خواهد که شجاعت نظریه‌پردازی و مناظره در ضمن وفاداری به اصول و اخلاق و منطق در حوزه و دانشگاه بیدار شود».
وی با بیان اینکه در همین راستا و تبیین این موضوعات و تلاش برای فرهنگ‌سازی آن، طرح دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خراسان جنوبی اجرایی سازی شد، تصریح کرد: مسابقات مناظره دانشجویان ایران با همکاری سازمان دانشجویان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان با هدف تمرین و تقویت فعالیت‌های گروهی منسجم و هدفمند و توجه به تفکر خلاق و نقاد در میان دانشجویان و فرهنگ سازی گفت‌وگو و بحث منطقی هرسال اجرایی می‌شود.
مرادی با بیان اینکه در این دور از مسابقات 22 تیم شرکت کردند، افزود: هر تیم متشکل از چهار نفر دانشجو است. اعضای یک تیم می‌توانند از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف باشند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: التزام به اخلاق علمی در نقد و نقل آرا، اشخاص و آثار، پرهیز از ورود در نزاع‌های غیرعلمی و مجادلات روزمره و مرسوم، اهتمام به‌روزآمدی و کارایی مباحث، نقل‌ها و منابع و اهتمام به واقعی بودن دفاع از موضوعات، از جمله مهم‌ترین خط‌‌مشی‌های مسابقات مناظره دانشجویان است.
مرادی با بیان اینکه در این دوره از مسابقات علاوه بر صدور گواهینامه برای تمامی تیم‌های شرکت‌کننده، به تیم‌های برتر استانی که به مرحله کشوری راه خواهند یافت، جوایزی اهدا می‌شود، اظهار کرد: امید که این مسابقات راهکار موثری برای فرهنگ‌سازی نقد و نقدپذیری و رفع ابهامات با ابزار گفت‌وگو در تمام ارکان جامعه باشد.

text to speech icon

کلید واژه ها: مناظره مناظره دانشجویی مسابقات ملی مناظره مسابقات ملی مناظره دانشجویان