با حضور رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی؛

کارگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی در روستای دستگرد افتتاح شد

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۳ کد : ۱۳۰۵۸ اشتغال
تعداد بازدید:۲۹۲
کارگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی در روستای دستگرد با حضور رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی و مسئولان استانی افتتاح شد.
کارگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی در روستای دستگرد افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، کسب وکارهای خانگی امروزه به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می‌شود و کار در منزل یکی از شغل‌هایی است که برای برخی جذابیت‌های خاص خودش را دارد، این نوع از کسب و کار بسیاری از مشکلات دنیای مدرن را حل می‌کند.

طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی برعهده جهاددانشگاهی قرار گرفته که خراسان‌جنوبی جزء 9 استانی است که به صورت پایلوت این طرح در آن اجرا می‌شود و تاکنون نتایج خوبی داشته است.

شناسایی مشاغل خانگی و اتصال آن به بازار از اهداف این طرح بوده و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان کارفرما و جهاددانشگاهی استان به عنوان مجری و نهاد تسهیلگر اشتغال و با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط بستر این دو هدف را فراهم می‌کند.

این طرح یکی از بهترین طرح‌های اشتغال و  نوشدارویی برای درد بی درمان بیکاری و کاهش آسیب‌های اجتماعی است که رونق را به روستاها و شهرها برگردانده است.

در راستای پیگیری مشاغل ایجاد شده این طرح، با حضور رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور و مسئولان استانی، کارگاه صنایع دستی و حوله بافی روستای دستگرد افتتاح شد. این کارگاه توانسته بیش از۵۰ بانوی این روستا را توانمند ساخته و  با رونق اشتغالزایی رونق دوباره را به روستا برگرداند.

دستگردی، رئیس شورای اسلامی روستای دستگرد اظهار کرد: انجام فعالیت های اشتغال زای واقعی که نتایج آن به طور ملموس مشاهده می شود باعث القای امید به روستائیان می باشد و امیدواریم شاهد تداوم این قبیل اقدامات در روستاها باشیم.

مجتبی ابراهیمی، مدیرطرح توسعه مشاغل خانگی در استان بیان کرد: کارگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی روستای دستگرد ذیل شبکه حوله بافی و گلیم بافی این طرح در استان و با تلاش و کوشش رقیه طالبی یکی از پیشرانان فعال در این حوزه راه اندازی شده و در این راستا حمایت های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، دهیاری و شورای اسلامی دستگرد راه اندازی شده است و قرار است که متقاضیان ثبت نام شده در طرح از آموزش های رایگان بهره مند شده و محصول باکیفیت تولیدی تحت نام ساروق که برند ایجاد شده مرتبط با تولیدات می باشد به بازار عرضه گردد.

جلال‌الدین صادقی، رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در این بازدید اظهار کرد زمانی که در بحث اقتصاد از مردمی شدن اقتصاد سخن می‌گوییم، این طرح می‌تواند الگوی بسیار مطلوبی از مردمی شدن اشتغال خانگی ارائه دهد.

وی گفت: در کارگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی روستای دستگرد بیش از ۵۰ نفر را در حوزه گلیم‌بافی و حوله‌بافی در سه شیفت مشغول به کار هستند.

صادقی با بیان اینکه این افراد آموزش‌های لازم را دیده‌اند و تجهیزات کارگاه تامین شده است، افزود: این کارگاه به عنوان بخشی از شبکه بزرگ حوله بافی و گلیم بافی استان که ذیل الگوی توسعه مشاغل خانگی با حمایت‌های اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد و گسترش یافته است ، فعالیت خواهد نمود.

وی افزود: یکی از طرح‌هایی که می‌تواند پتانسیل‌های مختلف استان را احیا کند، طرح مشاغل خانگی است چراکه این طرح شور و نشاط را به شهرها و روستاها برگردانده و اثیر بسیاری در بهره‌گیری از توانمندی‌ها دارد.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: صنایع دستی و مشاغل خانگی می‌تواند رونق را به روستاها برگرداند.

مهناز امامدادی، رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز در این بازدید اظهار کرد: کار کردن برای بانوان سختی‌های خاص خود را دارد اما در طرح مشاغل خانگی با همکاری و همدلی مسئولان توانستیم بانوان را توانمند کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از موارد مهم در قالب این طرح شناسایی اشخاص توانمند، اثربخش و کارآفرین است، افزود: امیدواریم این فعالیت‌ها و افتتاح کارگاه‌های تولیدی در مرکز استان خلاصه نشود و شاهد رشد این طرح در تمام نقاط استان باشیم.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی تصریح کرد: در حال حاضر طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه و لرستان اجرا شده است.

امامدادی با بیان اینکه در مقایسه با سال قبل تسهیلات قابل پرداخت افزایش یافته و در این راستا تسهیلات پشتیبانی و گروهی افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: علی رغم رشد تسهیلات قابل پرداخت با توجه به کاهش 75 درصدی سقف تسهیلات در سال جاری عملا نمی‌توانیم از این قابلیت استفاده لازم را ببریم.

وی ادامه داد: امیدواریم با پیگیری و تمهیدات بانک مرکزی بتوانیم متناسب با وضعیت اعتبارات در صورت فراهم بودن شرایط اعنتباراتی ابلاغ شود و تلاش می‌کنیم بیش از پیش در راستا تلاش کنیم.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی با بیان اینکه سعی می‌کنیم تسهیلات را به سمت و سوی فعالیت‌های شبکه‌ای هدایت کنیم، افزود: امیدواریم با پیگیری‌ها این طرح منشا پایداری اشتغال و افزایش درآمد شود.

امامدادی با اشاره به وضعیت خراسان جنوبی در این طرح، تصریح کرد: این استان در مقایسه با درصد سهمی که داشته وضعیت بهتری دارد که امیدواریم این وضعیت ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه این استان در راستای هدایت تسهیلات به سمت فعالیت‌های شبکه‌ای و گروهی تلاش‌های بسیاری انجام داده است، افزود: تلاش‌هایی از سوی بخش خصوصی، پیشران‌های طرح و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی در این استان صورت گرفته و قابل تقدیر است اما این اقدامات برای شروع مطلوب است و امیدواریم شاهد حرکت‌های گسترده‌تری باشیم.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی بیان کرد: امیدواریم با تلاش‌های بیشتر شاهد پیشرفت بیشتر رشته‌ها و فعالیت در خراسان جنوبی باشیم و اشتغال پایدار را به مفهوم واقعی پیاده کنیم.

امامدادی با اشاره به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در این طرح، اظهار کرد: باتوجه به نتایج موفق این طرح در ۹ استان پایلوت، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیشنهاد انجام این طرح را برای 6 هزار زن سرپرست خانوار مطرح کرد که اعتبارات از سوی معاونت تامین شد.

وی با بیان اینکه بخشی از طرح را برای خانواده‌های زندانیان شهر تهران اجرا کردیم، افزود: امیدواریم به زودی شاهد اجرای این فاز از طرح در 31 استان کشور باشیم.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی بیان کرد: اکنون توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برای 6200 نفر در 24 استان پیگیری می‌شود و متناسب با نتایج و بازخوردهایی که خواهیم گرفت تصمیماتی برای مرحله بعد اخذ خواهد شد.

امامدادی با بیان اینکه این طرح وام‌محور نبوده و حمایت‌های مادی به افرادی تعلق می‌گیرد که کار را آغاز کرده باشند و برای توسعه و گسترش کار نیاز به تسهیلات داشته باشند که این نقطه قوت این طرح است و در ادامه از ظرفیت صندوق کارآفرینی مهر امید بهره خواهیم برد.

در این بازدید رئیس صندوق کارآفرینی مهر امید قول تخصیص اعتبار ۵۰ میلیون تومانی را به این کارگاه داد.

در ادامه نیز مسئولان از کارگاه صنایع دستی در روستای سرچاه تازیان بازدید کرد. این کارگاه نیز توانسته بود ۴۵ بانو را توانمند کند.

 

کلید واژه ها: رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی کارگاه صنایع دستی و شماغل خانگی روستاد دستگرد جهاددانشگاهی خراسان جنو