در ۶ ماهه اول امسال؛

۸ طرح نظرسنجی در خراسان جنوبی انجام شده است

ایسپا؛ نقش رساندن صدای مردم به مسئولان کشور را دارد
۰۲ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۴ کد : ۱۲۴۵۹ فرهنگی
تعداد بازدید:۱۹۳
مدیرمرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: ایسپا خراسان جنوبی در سال ۹۷ بیش از ۱۲ طرح نظرسنجی و در ۶ ماهه اول امسال ۸ طرح نظرسنجی به صورت استانی و ملی انجام داده است.
۸ طرح نظرسنجی در خراسان جنوبی انجام شده است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، عفت خسروی زادنبه گفت: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، یکی از مراکز وابسته به جهاددانشگاهی است که از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: این مرکز در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور، رفع نیازهای سازمان ها و نهادهای تصمیم گیر، ضرورت توجه به افکارعمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاه های شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف تاسیس شد.

مدیر مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: اصول بنیادین و اساسی ایسپا در طراحی و اجرای فعالیت های پژوهشی و نظرسنجی، تاکید بر به کارگیری معیارهای دقیق علمی و فنی، رعایت و حفظ موضع بی طرفی در قبال مسایل و موضوعات مورد بررسی، استفاده از پشتوانه اعتماد مسئولان و مردم به نهاد ارزشی جهاددانشگاهی و استفاده از نیروهای جوان و مستعد دانشگاهی و تکیه بر خلاقیت های جهادگرانه آنان در فعالیت های تحقیقاتی است.

تشخیص چالش‌های جامعه در حوزه‌های مختلف

خسروی اظهار کرد: ایسپا مرتب در حال رصد جامعه است و از این طریق می‌تواند به تشخیص چالش‌های جامعه در حوزه‌های مختلف پیش از آن که این چالش‌ها تبدیل به بحران شود، بپردازد.

وی با اشاره به اینکه مرکز افکارسنجی سعی می‌کند نقش علمی موثری در برنامه‌ها و طرح‌های راهبردی ملی متناسب با تخصص خود ایفا کند، عنوان کرد: در این راه همواره سعی دارد که خود را به دانش روز نظرسنجی مجهز کند و دقت‌های روش‌شناختی خود را افزایش دهد تا با کمترین خطای ممکن بتواند این وظیفه و رسالت خود را  به سرانجام برساند.

خسروی زادنبه تصریح کرد: ایسپا در طول ۱۸ سال فعالیت خود تلاش کرده که صدای مردم و صدای کسانی باشد که ممکن است تریبونی برای بیان خواسته‌های خود نداشته باشند و توانسته نقش رساندن صدای مردم به مسئولان کشور را ایفا کند.

وی ادامه داد: در واقع نظرسنجی که کار تخصصی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران است این کارکرد را دارد که افکار عمومی را در خصوص مسائل مختلف برای نهادهای مربوطه منعکس کند و اطلاعات لازم را برای تصمیم‌گیری در اختیار آن‌ها قرار دهد.

مدیر مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این که نظرسنجی یک نیروی دموکراتیک است، افزود:  نظرسنجی کمک می کند که شهروندان با ارائه نظرات خود در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند.

خسروی زادنبه، با اشاره به اینکه نظرسنجی‌ها و پیمایش‌های اجتماعی امروز تبدیل به ابزار معاینه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در جوامع مختلف شده است، تاکید کرد:  درصورتی که نظرسنجی با روش علمی انجام شود ضمن شناسایی واقعیت‌های اجتماعی می‌تواند در فرآیند توسعه، نقش راهنما برای برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و سیاست‌گذاری‌های بلندمدت را داشته باشد.

یکی از فعالیت‌های شاخص ایسپا نظرسنجی‌های انتخاباتی است

وی درباره برنامه‌های ایسپا در خصوص انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی، گفت:  یکی از فعالیت‌های شاخص ایسپا نظرسنجی‌های انتخاباتی است و در طی سال‌های گذشته نیز در این زمینه عملکرد موفقی را داشته است. به عنوان مثال در انتخابات سال ۹۶ توانستیم نتیجه انتخابات را با کمتر از یک درصد خطا تخمین بزنیم و نتایجش را منتشر کنیم.

مدیر مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، ادامه داد: امسال هم رویه ما این است که نظرسنجی‌های انتخاباتی مجلس را داشته باشیم.

خسروی با بیان اینکه سعی می‌کنیم تا جایی که بتوانیم مشارکت دستگاه های دولتی و خصوصی را جذب کنیم، افزود: ایسپا خراسان جنوبی در سال 97 بیش از 12 طرح نظرسنجی و در 6 ماهه اول امسال 8 طرح نظرسنجی به صورت استانی و ملی انجام داده است.

وی از دانشجویان علاقه مند به انجام کاره پاره وقت خواست با حضور در ایسپا و گذراندن دوره های پرسشگری به جمع پرسشگران این مرکز بپیوندند.

کلید واژه ها: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایرانایسپاجهاددانشگاهی خراسان جنوبینظرسنجی