توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی خراسان جنوبی صورت گرفت؛

ثبت اختراع فراورده آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ کد : ۱۷۸۱۹ پژوهشی
تعداد بازدید:۲۲۱
آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون سازی به همت جهاد گران مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در سامانه مالکیت فکری کشور به ثبت رسید.
ثبت اختراع فراورده آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، این محصول فراسودمند توسط مهندس محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی و دکتر ساره حسینی، عضو گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی و با همکاری  دکتر امیر حسین الهامی راد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد سبزوار به عنوان اختراع در سامانه مالکیت فکری کشور به شماره 100287  ثبت شد.

آبنبات شیرین موجود در بازار از مخلوط غلیظ شکر با آب به همراه افزودنی های طعم دهنده و رنگ دهنده ساخته شده است.

شکر موجود در این آبنبات ها باعث فساد دندان شده  و همچنین با افزایش قند خون احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. علاوه بر آن مازاد قند محصول در بدن به چربی تبدیل شده و موجب افزایش تدریجی چربی و تری گلیسیرید می شود که عامل ابتلا به اضافه وزن و چاقی می باشد .

 رنگ خوراکی دارای نانو ذرات اکسیدتیتانیوم موجود در آبنبات نیز منجر به کاهش توانایی سلول های روده در جذب مواد مغذی می شود و همچنین توانایی روده در برابر عوامل بیماری زا را تضعیف می کند.

آبنبات های رژیمی که در سال های اخیر به بازار آمده است با شیرین کننده هایی مانند ایزومالت، استویا و سوکرالوز تهیه شده اند و غالبا از رنگ دهنده ها و طعم دهنده های غیر طبیعی در فرایند تولید آن ها استفاده می شود.

در فرمولاسیون آبنبات فراسودمند زرشک از عصاره زرشک به عنوان رنگ دهنده و طعم دهنده طبیعی استفاده شده که محصول مورد نظر را به یک فرآورده فراسودمند تبدیل کرده است.

زرشک دارای ترکیب فعالی به نام بربامین است که از قلب در برابر آسیب های بافتی جلوگیری می کند. با کاهش میزان ساکارز در فرمولاسیون این محصول از افزایش قند خون و همچنین افزایش وزن پس از مصرف محصول ممانعت خواهد شد.

این محصول قابلیت تولید در کارخانه برای مصارف داخلی و همچنین صادرات به بازار های هدف را داشته و قابلیت جایگزینی با آبنبات معمولی موجود در بازار را دارد، علاوه بر این محصول مذکور  با افزایش تمایل مصرف کنندگان به استفاده از میوه زرشک باعث افزایش بهره وری این میوه نیز می شود.

کلید واژه ها: گواهی ثبت اختراع کالج جهاددانشگاهی خراسان جنوبی آبنبات زرشک